همزمان با افتتاح چندین پروژه عمرانی که توسط بنیاد فرهنگی مصلی‌‌نژاد انجام شده بود، بنیاد حامیان دانشکده علوم اجتماعی نیز تأسیس شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از بنیاد حامیان دانشگاه، در آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، نشستی در تالار گفت‌وگو دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به مناسبت تأسیس بنیاد حامیان دانشکده علوم اجتماعی و نیز افتتاح سه پروژه عمرانی این دانشکده، با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی (رئیس دانشگاه تهران)، دکتر پیروز حناچی (شهردار تهران)، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی (امام جمعه تهران)، دکتر سعیدرضا عاملی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر محمود کمره‌ای (رئیس هیأت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه)، دکتر عباس مصلی‌نژاد و مهندس ابراهیم جمیلی (رئیس هیئت امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی و از خیرین دانشگاه تهران)، سوم مهرماه ۱۳۹۹ برگزار شد.


در این نشست دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با تأکید بر اهمیت و جایگاه علوم اجتماعی در حوزه آموزش عالی و نیز اهمیت جهت‌دهی به ساختار اجتماعی و فرهنگی جامعه گفت: «دانشکده علوم اجتماعی، یکی از مهمترین و اثرگذارترین دانشکده‌های دانشگاه تهران است. برای مثال در مسأله کرونا اگر موضوع صرفاً به یک امر بهداشتی و درمانی تقلیل داده نشده بود، اصحاب و عالمان علوم اجتماعی می‌توانستند در مواجهه بهتر با این مسأله و حل آن بسیار اثربخش باشند».
رئیس دانشگاه تهران، خاطر نشان کرد: «در گذشته اقبال دانشجویان و خانواده‌ها بیشتر به رشته‌های علوم تجربی و فنی مهندسی بود، اما در حال حاضر در دانشگاه تهران اقبال به علوم اجتماعی بیشتر شده است. به نحوی‌که فارغ‌التحصیلان رشته‌های تجربی و فنی مهندسی تمایل دارند در رشته‌های علوم انسانی و به‌ویژه علوم اجتماعی ادامه تحصیل دهند. در دانشگاه‌های مطرح دنیا به محض مواجهه با اقبال افراد به برخی از حوزه‌های علمی و رشته‌ها، سعی می‌کنند در آن حوزه بیشتر سرمایه‌گذاری کنند و ما نیز قاعدتاً به دلیل اقبال به علوم اجتماعی، باید به سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه بپردازیم».


دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه با اعلام اینکه دانشگاه تهران از منابع مناسبی برای رفع این مشکلات برخوردار نیست، بیان کرد: «یکی از راهکارهای دانشگاه برای بهبود این وضعیت، ایجاد و توسعه نهادهای واسط برای ارتباط بین دانشگاه و جامعه بوده است که یکی از آن نهادهای واسط، بنیاد حامیان دانشگاه تهران است که به لحاظ معنوی، فرهنگی و اجتماعی بسیار تأثیرگذار بوده و ارتباط خوبی با خیرین برگزار کرده است».
وی خیرین دانشگاه تهران را به‌عنوان «مصلحان جامعه» توصیف کرد و گفت: «در این فرصت از بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد که در ساخت پروژه‌های عمرانی دانشکده علوم اجتماعی فعالیت داشته، قدردانی می‌کنم. دانشکده علوم اجتماعی با همه ظرفیت‌هایی که دارد، اما کاستی‌های بسیاری دارد و نمی‌توان در صورت نامناسب بودن فضا و محیط دانشکده، از دانشجویان توقع داشت فعال و سرزنده باشند. خوشبختانه امروز با همت آقای دکتر مصلی‌نژاد، بخشی از این کاستی‌ها رفع شده و امیدوارم بقیه مشکلات نیز به مرور زمان توسط سایر خیرین و افراد دغدغه‌مند برطرف شود».

سپس دکتر حناچی، شهردار تهران، نیز در سخنانی از دکتر مصلی‌نژاد به دلیل انجام خدمات ارزشمند در دانشگاه تهران و آموزش عالی کشور و از دانشکده علوم اجتماعی به دلیل همکاری با شهرداری در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی قدردانی کرد.
همچنین دکتر محمود کمره‌ای، رئیس هیأت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه، ضمن ارائه توضیحاتی مختصر درباره بنیاد حامیان دانشگاه تهران و نقش آن در ترویج کار خیر در دانشگاه و جامعه، سازوکار شکل‌گیری بنیاد حامیان در دانشکده‌ها و پردیس‌های مختلف دانشگاه تهران را تبیین کرد.
در ادامه اساسنامه هیأت مؤسس بنیاد حامیان دانشکده علوم اجتماعی، توسط مسئولان کشوری، خیرین و استادان دانشکده امضا، شد و در پایان نشست از دکتر مصلی‌نژاد تقدیر به‌عمل آمد. پس از برگزاری نشست، رئیس دانشگاه تهران همراه با شهردار تهران، رئیس دانشکده علوم اجتماعی و سایر مسئولان و خیرین و رؤسای اسبق و برخی استادان دانشکده علوم اجتماعی، سه طرح انجام شده را افتتاح کردند.

منبع: پایگاه خبری دانشگاه تهران