برگزاری جشنواره اندیشمندان جوان در حوزه علوم پایه و علوم زیستی

تهران– ایرنا-رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ضمن تاکید بر نقش تاثیر گذار توسعه علمی در پیشرفت و توسعه از برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در حوزه علوم پایه و علوم زیستی در هشتم آذرماه سالجاری در دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر نصرت الله ضرغام روز شنبه در نشست خبری با اشاره به نقش حمایت های خیرین در توسعه کشور، از برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در حوزه علوم پایه و علوم زیستی با حمایت بنیاد خیریه جمیلی سخن گفت و افزود: علاقمندان به این حوزه می توانند تا ۲۶ آبانماه نسبت به ارسال طرح و ایده خود اقدام کنند.
ضرغام با تاکید براین که هیات داوران این جشنواره از اساتید برجسته کشور می باشند، اظهارکرد: طرح ها براساس شاخص هایی که در سایت این جشنواره آمده است، ارزیابی و نفرات برتر انتخاب می شوند.
وی در خصوص این جشنواره که برای اولین بار در کشور قرار است با حمایت بخش خصوصی و خیرین برگزار شود، اظهارکرد: هدف از برگزاری این جشنواره که دائمی و هرساله خواهد بود، حمایت از دانشمندان جوان کشور است.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ادامه داد: جشنواره قرار است به کمک بنیاد خیریه جمیلی و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برگزار شود؛ این جشنواره در پنج بخش هدف گیری شده است که بخش اصلی آن علوم پایه است.
وی سایر بخش های این جشنواره را زمین شناسی، علوم زیستی، ریاضیات و آمار و علوم کامپیوتر و شیمی و فیزیک عنوان کرد و گفت: در پایان این جشنواره جایزه ویژه جمیلی به نفرات اول تا سوم اعطا خواهد شد.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در عین حال با تاکید براین که البته طرح و ایده نفر نخست این جشنواره تا مرحله تجاری سازی و تبدیل به محصول حمایت خواهد شد، افزود: در نظر داریم با کمک بخش خصوصی که به عنوان سرمایه گذار با این جشنواره همکاری خواهند داشت، طرح های نوآورانه مشاهده و درصورت رغبت از آنها حمایت شود.

**حمایت از شرکت های دانش بنیان و ایده پردازان میانبر توسعه و پیشرفت کشور
ضرغام همچنین گفت: سرمایه گذاری و حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاقان و ایده پردازان امروزه یک راهکار و میانبر برای دستیابی به پیشرفت و توسعه کشور است.
وی با یادآوری آن که سال ۱۳۷۵ مقارن با برنامه سوم توسعه کشور، بودجه تحقیق و توسعه ۱٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی تعریف شد، گفت: تاکنون تنها ۷۱ دهم درصد آن محقق شده است.
وی یکی از دلائل مربوط به عدم تحقق منابع تحقیق و توسعه در کشور را دولتی بودن نظام آموزش عالی و پژوهش در کشور عنوان کرد و با اشاره به رشد بودجه ای تحقیق و توسعه در طول ۱۰ سال در آمریکا، گفت: از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ بودجه پژوهشی این کشور از ۷۱۳ میلیارد دلار به یکهزارو ۶۷۱ دلار افزایش یافته است.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ضمن تاکید بر نقش تاثیرگذار توسعه علمی در پیشرفت و توسعه کشور گفت: سرمایه گذاری و حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاقان و ایده پردازان امروزه یک راهکار و میانبر برای دستیابی به پیشرفت و توسعه کشور است.
ضرغام با اشاره به این که در برنامه ششم توسعه کشور نقش شرکت های دانش بنیان و پژوهش در توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته است، نقش حمایت های خیرین را در تحقق این مهم بسیار راهگشا دانست و گفت: در سال ۲۰۱۳ در کشور آمریکا میزان کمک های مردمی و خیرین برای توسعه علمی وفناوری این کشور یکهزار و ۷۲ میلیارد دلار بود.
وی با بیان اینکه، یکی از راهبردهای دوازده گانه بنیاد ملی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور استفاده از ظرفیت های علمی و فناوری داخل و خارج کشور است، گفت: ما سال ۱۳۸۲ حمایت های خود را از پژوهشگران آغاز کردیم.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به همکاری بسیاری از پژوهشگران در ارائه پژوهش های خود در قالب مقاله، تولید دانش فنی، ساخت محصول، اختراع و تالیف کتاب به این صندوق گفت: تمام این محصولات برای استفاده از سایر بخش های کشور برنامه ریزی می شود.
وی با بیان این که در بخش خارج از کشور نیز برای امور پژوهشی مشترک و برگزاری کارگاه های پژوهشی با مراکز مختلف نیز تفاهمنامه هایی با حضور سازمان های بین المللی منعقد کرده ایم تصریح کرد: در حال حاضر در این زمینه با کشور چین سه تفاهمنامه و با کشور روسیه دو تفاهمنامه به امضا رسیده است ضمن اینکه با برخی دیگر از کشورها از جمله آلمان، سوئیس، فرانسه، ژاپن و ایتالیا در مرحله انعقاد تفاهمنامه هستیم.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اضافه کرد:ضمن این که در دو سازمان بین المللی شورای جهانی پژوهش و همچنین سازمان یاسا که عضویت کشورمان در این سازمان مرحله نهایی خود را طی می کند همکاری داریم.
وی در خصوص میزان حمایت این صندوق در تولید علم نیز گفت: مطابق با آمار موجود حدود ۱۸ درصد تولید مقالات آی اس کیو آی و ۵ درصد مقالات آی اس آی با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوری کشور بوده است.
وی همچنین با بیان این که، در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های علمی داخل کشور فراخوانی را از ابتدای مردادماه تا مهرماه سال جاری تحت عنوان اعطای ‘گرنت پژوهشی آغاز’ شروع کرده ایم گفت: متقاضیان می توانند پس از مطالعه دستورالعمل، با مراجعه به سایت صندوق در چار چوب اولویت های تحقیقاتی، پروژه خود را در سامانه تعریف و ارائه نمایند.