نخستین جلسه اطلاع رسانی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در روز شنبه نهم تیرماه در محل تالار ملل دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار گردید. در این جلسه که به ریاست آقایان دکتر محمود کمره ای ریاست محترم جشنواره و مهندس ابراهیم جمیلی رییس شورای سیاستگذاری و ریاست بنیاد نیکوکاری جمیلی تشکیل شد، سرکار خانم دکتر شادی جمیلی رییس دبیرخانه دائمی جشنواره، اعضای کمیته راهبردی جشنواره، روسای دانشکده های علوم پایه دانشگاه های کشور، هیئت علمی دانشکده های پردیس علوم، هیئت داوران و برگزیدگان منتخب جشنواره پیشین، نمایندگان پارک های علم و فناوری، اصحاب رسانه و جمعی از دانشجویان نیز حضور داشته و به بررسی موارد و موضوعات کاربردی و حائز اهمیت در جشنواره پیش رو پرداختند، که مشروح این موارد به شرح ذیل می باشد:

  • در ابتدای جلسه آقای دکتر غلامی از اعضای کمیته راهبردی جشنواره ضمن خیرمقدم به مدعوین محترم به ارائه گزارشی از نحوه عملکرد، ارائه آمار و اطلاعات در زمینه با بخش های مختلف جشنواره اول پرداختند. ایشان تشکیل کمیته ای مشترک متشکل از منتخبین جشنواره قبلی همراه با اعضای کمیته راهبردی جشنواره در محل دبیرخانه دائمی جشنواره را لازم دانستند تا بتوان از پیشنهادات و نظرات همه این عزیزان برای بهتر برگزار شدن جشنواره بهره مند گردید.
  • در ادامه مهندس ابراهیم جمیلی ضمن تشکر از دکتر ضرغام و دست اندرکاران اجرایی جشنواره نخست، جوانان و دانشجویان و محققان جوان را بعنوان رکن اصلی و اساسی پایداری و ماندگاری یک کشور دانسته و انگیزه اصلی برگزاری و شکل گیری اندیشه تشکیل این جشنواره توسط بنیاد نیکوکاری جمیلی را کمک به جوانان در جهت اعتلای کشور برشمردند تا در آینده همچون ثروتی ماندگار و برقرار بمانند. ایشان شعار اصلی تمامی فعالیت های بنیاد نیکوکاری جمیلی را این جمله ماندگار برشمردند: برای فرزندان سرزمینم.

ایشان همچنین کمک رسانه ها و دانشجویان را در هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن جشنواره بسیار موثر دانسته و تشکیل تیم های کاری و بالتبع ثروت آفرینی نوین را از نتایج برگزاری چنین رویدادهایی در کشور عنوان نمودند، ایشان ضمن تاکید بر مشارکت همه جانبه و ارتباط با صنعت و بخش خصوصی، عنوان کردند که : بنیاد نیکوکاری جمیلی  آمادگی کامل خود را در پذیرش هرگونه مساعدت و همکاری بخش های مختلف دانشگاهی و یا خصوصی به استثنای کمک های مالی برای برگزاری پرشکوه تر جشنواره اعلام می دارد.

-دکتر محمود کمره ای ریاست محترم بنیاد حامیان دانشگاه تهران و ریاست دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، ضمن ایراد توضیحات تکمیلی بر نحوه داوری و موارد مطرح شده در جلسه، اقتدار علمی یک کشور را بالاترین درجه اعتبار و جایگاه ان کشور در سطح بین المللی برشمرده و بر مشارکت بیشتر، تلاش برای اخذ تسهیلات قانونی دولتی برای برگزاری چنین رویدادهای ارزشمندی در کشور، اطلاع رسانی قوی تر، توجه ویژه به ایده های نو و تداوم چنین حرکت هایی برای رفع نیازهای کشور تاکید نمودند. ایشان همچنین حضور و توجه بنیاد نیکوکاری جمیلی بعنوان نماینده ای از بخش خصوصی در ارتقا جایگاه علمی و دانشگاهی کشور را از نقاط مثبت این جشنواره ذکر کردند.

ایشان سخنان خود را با ابیاتی زیبا از دکتر محمود افشار پایان بردند:

تا آن دم آخری که در جان من است

خدمت به تو کردن ای وطن کار من است

فرض است که دین خود ادا باید کرد

من مدیونم، وطن طلبکار من است

 

  • سرکار خانم دکتر شادی جمیلی ریاست دبیرخانه دائمی جشنواره نیز در ادامه ضمن اعلام زمان برگزاری جشنواره ، از برگزاری یک دوره استارتاپ قبل از روز جشنواره خبر داده و آمادگی کامل این دبیرخانه برای پذیرش نظرات دانشجویان، ایده پردازان و منتخبین جشنواره اول با مشارکت در کمیته مشترک دایر در محل دبیرخانه را اعلام کردند.
  • همچنین در بخش هایی از این جلسه آقایان دکتر علیرضا ساری رئیس کمیته داوران بخش زیست شناسی و دکتر علی کنعانیان رییس کمیته داوری بخش زمین شناسی جشنواره قبل و سرکار خانم دکتر عریانی رییس دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی، دکتر مهدی محمدی نجف آبادی رییس پژوهشکده ذرات بنیادی و دکتر نیکنام رییس پردیس علوم دانشگاه تهران نیز پاسخگوی سوالات دانشجویان بوده و به ایراد سخن پرداختند.

 

در پایان پس از جمع بندی کلی موارد مطرح شده و تنظیم صورتجلسه ،جلسه راس ساعت ۱۹:۳۰ پایان پذیرفت.

 

منبع خبر: دبیرخانه دائمی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان