حضور دکتر شادی جمیلی در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

حضور دکتر شادی جمیلی در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

دکتر روحانی در این مراسم با اشاره به حضور و نقش‌آفرینی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در عمده مدیریت‌های جامعه، نقش دانشگاه را برای آینده جامعه و مدیریت آینده کشور بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: «اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می‌شود و نقد واردی مطرح می‌شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست؛ چراکه این‌ها در همین مرکز تربیت شده‌اند و دانش آموخته‌اند.
رئیس هیأت دولت دو واژه دانشجو و استاد را دو واژه بسیار زیبا و غرورآفرین در دانشگاه توصیف کرد و با تاکید بر اهمیت نقش امید در موفقیت و توسعه روزافزون کشور گفت: «علت موفقیت‌هایمان در دولت یازدهم از امید به آینده شروع شد و دیدگاه مردم نسبت به آینده بود که جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «هیچ تردیدی در این‌که دانشگاه‌ها باید نقاد و پرسشگر باشند و باید دولت را نقد کنند، وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. فردا عده‌ای از استادان اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آنها بنشینم و صحبت کنم. برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آنها مستقیم مطرح می‌کنم.

رئیس هیأت دولت بیان کرد: «باید از امکانات‌مان به بهترین وجه استفاده کنیم. اینکه گفته شد دانشگاه کوتاه‌ترین راه و راه مستقیم است، درست است. علم و دانش، راه کوتاه و مستقیم را به ما نشان می‌دهد؛ باید از این فضا و از این امکانات استفاده کنیم و بتوانیم تحولی در مسائل اقتصادی و زندگی مردم به وجود بیاوریم».
دکتر روحانی با بیان این‌که «در مسئله مشکلات اقتصادی، ما آغازگر و مقصر این جنگ نبودیم»، گفت: «اگر این دولت در این مقطع سر کار نبود، همین حادثه و مشکلات منتها به دست خودمان رخ می‌داد و به جای اینکه ما با آمریکا مواجه باشیم، با جهان مواجه می‌شدیم. یک کار سیاسی دقیق و عمیقی به خوبی انجام گرفته است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: «اساسا دانشگاه‌ها باید در رشته‌هایی که خیلی نیاز نداریم، پا را عقب بکشند.
رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود، خاطرنشان کرد: «دانشگاه باید ضمن اینکه به علوم سیاسی و مسائل اجتماعی توجه کند، مرکز علم، پژوهش و تحقیق است. اشکال ندارد دانشجو و دانشگاه کمک کند به احزاب و حتی عضو حزبی باشد. اما مکان دانشگاه برای این کار نیست؛ علم باز است و هر چه شما یاد بگیرید باز کم است و به یک معنا همه ما تا آخر عمر طلبه و دانشجو هستیم و باید بیاموزیم از گهواره تا گور. همه‌اش باید بیاموزیم.

لازم به ذکر است خانم دکتر شادی جمیلی از خیرین دانشگاه تهران نیز در این مراسم حضور داشتند

در این مراسم رئیس جمهور از برگزیدگان آزمون سراسری سال ۹۷ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، در گروه‌های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی تقدیر به عمل آورد. هم‌چنین در بخش دیگری از این مراسم، یک استاد و یک دانشجو به نمایندگی از اساتید و دانشجویان کشور سخنان خود را ارائه کردند.