دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان ۷آذر ۹۷ برگزار گردید

دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان چهارشنبه مورخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۷ با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ،وزیر ورزش و جوانان ،ریاست دانشگاه تهران  و دیگر اساتید بزرگ برگزار گردید.

در ابتدا مهندس ابراهیم جمیلی رئیس هیئت امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در سالن اعلام داشت جشنواره به دنبال پیوند علم و صنعت می باشد و در کشورهای پیشرفتهتوسعه را بر مبنی برعلوم پایه میباشددر نتیجه ما نیز بر مبنی علوم پایه گذاشته ایم تا خدمتی به کشورارائه دهیم تا کشور ماندگار شود چرا که ایران خانه من است.

مهندس جمیلی گفت: تقویت روحیه کارتیمی و نظم‌پذیری از جمله فوایدی بود که شرکت‌کنندگان در جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان به ویژه در مرحله استارت آپ ویکند سه روز در دانشگاه تهران از آن بهره‌مند شدند.

در ادامه وزیر علوم بر ضرورت حمایت بخش خصوصی و خیرین از صاحبان فکر، اندیشه و دانش آموختگان دانشگاهی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه این فرهنگ در حال حاضر توسعه یافته و حرکت‌های خوبی از سوی بخش خصوصی و خیرین در حمایت از صاحبان ایده و اندیشه صورت می‌گیرد.

 دکتر غلامی در آیین اختتامیه دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان اظهار کرد: خوشبختانه توجه به توسعه علم و فناوری، حرکت به سمت نوآوری و توجه به جوانان اندیشمند کشور عزیزمان، یک فرهنگ گسترده‌ای را در بین علاقه‌مندان به این مرز بوم ایجاد کرده است؛ این نگاه‌های ارزشمند، منجر به روزهای باشکوه توسعه مبتنی بر اندیشه‌های جوان، نوآوری ذهن‌های خلاق اندیشمندان جوان کشورمان و حمایت‌های مراکز علمی و فناوری شده است.

وی با بیان اینکه این نشست به همت اشخاص علم‌دوست، دانش‌پرور و علاقه‌مند به کشور و خارج از بدنه دولت و از دل مردم شکل گرفته است، افزود: این همت عالی که در کشور بین خیرین به معنای عام و به خصوص علاقه‌مندان به حوزه‌های علم و دانش شکل گرفته، فرصت مغتنمی است تا ما را از نشستن صرفاً بر سر سفره دولت دور کند و به سمت بازوان توانمند و ذهن‌های خلاق جوانان متوجه سازد.

وی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان افزود: استفاده از این فرصت‌ها که با حضور علاقه‌مندان حامی علم و دانش شکل می‌گیرد، قطعاً تداوم این حرکت‌ها و سرعت آنها را می‌تواند دوچندان کرده و فرصتی است که جوانان را در مسیر توسعه کشور و اتصالشان به مراکز علمی و دانشگاهی حفظ کند.

وزیر علوم با بیان اینکه این جشنواره فرصت مغتنمی برای وزارت علوم، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی است، عنوان کرد: توصیه می‌کنم این رویکردها را بخصوص با حضور بخش خصوصی و صاحبان فکر و اندیشه که از میان جوانان دانش‌آموخته دانشگاه‌ها هستند، مکرر شکل گرفته و حمایت شوند.

وی در پایان ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره افزود: در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم به نمایندگی از جامعه علمی کشور و هم به عنوان عضوی از دولت، امیدواریم بتوانیم در کنار شما به این حرکت‌های پرشور، شتابنده و بالنده کمک کنیم.

دکترمحمود نیلی رئیس دانشگاه تهران بر ضرورت رفع موانع رشد خلاقیت‌ها و توجه به محتوای فناوری‌ها در ایران تاکید کرد و گفت: ظرفیت‌های علم و فناوری زیادی در ایران وجود دارد و مسئولیت ما ایجاد یک محیط آزاد و با نشاط برای رشد خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها است.

ایشان گفت: در ایران ساختارهای آموزشی، پژوهشی خوبی را برای حمایت از علم و فناوری داریم ولی نکته مهم‌تر رفع موانع رشد خلاقیت‌ها و توجه به محتوای فعالیت‌های فناورانه است.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: ظرفیت‌های علم و فناوری زیادی در ایران وجود دارد و مسئولیت ما ایجاد یک محیط آزاد و با نشاط برای رشد خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها است.

وی افزود: دنیا همواره در حال تغییرات است که این تغییرات ریشه در خلاقیت و ذات انسان دارد و در طول تاریخ شاهد تحولات زیادی در دنیا بوده‌ایم ولی تحولات دوران معاصر با گذشته قابل مقایسه نیست و در عین رشد سریع تحولات شاهد تاثیرات عمیق آنها بر زندگی بشر هستیم.

دکتر نیلی با اشاره به اینکه تحولات دوران معاصر متکی بر افراد خاص و ممتاز نیست گفت: دوران امروز دوران فعالیت گروهی متکی بر دانش است زیرا پیچیدگی‌ها و تخصص‌های علوم بسیار بیشتر از گذشته است.

وی گفت: دانشگاه تهران به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه کشور سعی دارد زیست بوم‌های مناسبی را برای حمایت از فعالیت‌های فناورانه جوانان فراهم کند که پارک علم و فناوری یکی از این فضاهای حمایت از دانش‌آموختگان نوآور است.

دکتر محمد کمره‌ای، رئیس هیات‌مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران و رئیس دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان نیز با اعلام اینکه صاحبان ۵۷۰ ایده برای حضور در این جشنواره ثبت‌نام کرده بودند، گفت: از میان ۴۵ ایده که وارد مرحله داوری کسب و کار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شد، درنهایت ۶ ایده به عنوان برگزیده نهایی و ۴ ایده به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند.

وی افزود: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امکانات و فضای استقرار را برای ایده‌های برگزیده فراهم خواهد کرد تا صاحبان این ایده‌ها با استفاده از اعتبار پژوهشی بنیاد نیکوکاری جمیلی به عنوان موسس این جشنواره، بتوانند محصولات تجاری قابل ارائه به بازار تولید کنند.