دومین جلسه شورای سیاستگذاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار گردید

دومین جلسه شورای سیاستگذاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با حضور دکتر مسعود سلطانی فر وزیر محترم ورزش و جوانان و اعضای محترم شورای سیاستگذاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در روز ۹۷/۰۶/۱۳ برگزار شد؛

این جلسه با توضیحات دکتر ناصر غلامی در رابطه با جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان شروع گردید و در ادامه سرکار خانم دکتر شادی جمیلی گزارشی از فعالیت های انجام گرفته دبیرخانه دائمی جشنواره را خدمت شورای سیاستگذاری ارائه نمودند.

در این هم اندیشی هر کدام از اعضای شورای سیاستگذاری نظراتشان را جهت برگزاری بهتر جشنواره در سال آتی و سال های بعد بیان کردند.مهندس ابراهیم جمیلی ،رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان به تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمندگفت:باید بررسی کرد که چرا کشورهایی مثل مصر با هزار سال سابقه تاریخی فقیر هستنداما کشورهایی مانند کانادا ونیوزیلند تا این حد ثروتمند شده اند.چرا کشورهایی مانند ایران و سایر کشورهای خاورمیانه با این همه ذخائر انرژی هنوز محتاج کشورهای پیشرفته هستند

وی افزود :کشورهایی مانند سوییس و سوئد که کاکائو در آنجا پیدا نمیشود ،بهترین شکلات ها را می سازنداما کشورهایی که صاحب کاکائو در آمریکای جنوبی هستندنمیتوانند از ذخائرشان استفاده کنند.همه این ها به دانشگاه و تربیت جوانان هر کشوری بر میگردد.

بنیانگذار بنیاد نیکوکاری جمیلی با اشاره به حضور خیرین بزرگی مانند مصلی نژاد، گفت: ما باید از تجربیات این بزرگان استفاده کنیم و از دوسال قبل برنامه اندیشمندان و دانشمندان جوان با مشورت همین بزرگان پایه ریزی شد و سال گذشته اولین دوره برگزار شد. امسال نیز دومین دوره برگزار می شود. وی افزود: در این هم اندیشی درصدد هستیم تا از نظریات بزرگان دانشگاه و صنعت جهت تجاری سازی ایده های برتر جوانان شرکت کننده استفاده کنیم. 

ابراهیم جمیلی با اشاره به اینکه باید ارتباط ایده پردازان را باکسانی که می توانند ایده های آنها را تجاری سازی کنند سهل تر کرد، نقش وزارت ورزش و جوانان را بسیار مهم توصیف کرده و از این سازمان دعوت کرد تا در این عرصه پیش قدم باشد. وی افزوداین جشنواره تنها جشنواره ای است که به همت بخش خصوصی در حال برگزاری است و هیچ وجوه دولتی در آن استفاده نمی شود. 

جمیلی با اشاره به تفاوت جشنواره دوم با جشنواره ای که در سال گذشته برگزار شد، گفت: سال گذشته جوایز نقدی به برندگان پرداخت کردیم وسه ایده از بهترین ها را که قابلیت تجاری سازی داشتند گرنت دادیم، اما امسال می خواهیم تیمی تشکیل دهیم و برای تجاری سازی ایده های شان حمایت شوند. روش  ما مانند کشورهای پیشرفته است و پارک علم و فناوری در این خصوص با ما همکاری لازم را دارد. درواقع کسانیکه ایده های شان در این جشنواره مطرح نشده مورد توجه هستند و شاید امسال ایده شان دیده نشود ولی اگر کمک شان کنیم در سال های آینده ایده های بهتری را به ارمغان می آورند.

وی با مرور آمار برگزاری جشنواره اول، گفت: سال گذشته ۷۵۸ نفر ایده پرداز در سایت ما ثبت نام کردند و از این تعداد ۴۲۱ ایده ثبت شد و ۳۷ ایده برگزیده شد و به تعداد ۲۰ ایده فرصت ارایه داده شد. بعد از تمام شدن جشنواره این افراد رها نشدند. بهترین تیم داوری برای این جشنواره انتخاب شدند و ما حتی یک مورد هم اعتراض نداشتیم.در این شرایط سخت کشور و با همه مشکلات اقتصادی کشور بحث ایده پردازی را ادامه داده ایم و ساز مان فرابورس هم امسال قول داده اند در تجاری سازی این جشنواره بهکمک کنند.

دکتر سلطانی فرد عنصر امید و اعتماد را مهمترین نیازهای امروز کشور دانست و تاکید کرد: باید با تلاش و تدبیر، تعامل جدی ترو با گسترش ارتباط و فراهم آوردن زمینه های مشارکت مردم امید و اعتماد را پررنگ تا کشور را به سمت رشد و توسعه مدیریت کنیم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه هر نظام سیاسی در جریان حرکت توسعه خودش ؛تولید ثروت و توزیع عادلانه را به عنوان هدف نهایی دنبال می کند اظهار داشت: در قرن گذشته هدف توزیع عادلانه فقر بود که نتیجه ای در بر نداشت و همه به این نتیجه رسیدیم که اگر ثروتی ایجاد شود و توزیع نشود آن اقدام برای توزیع هیچ نتیجه اش هم هیچ است بنابراین باید با تولید ناخالص داخلی ثروت بوجود بیاید و با اتخاذ سیاست برای توزیع عادلانه ثروت بین مردم تلاش کنیم.
دکتر سلطانی فر ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان نقش،جایگاه،رسالت و ماموریت مشخص و کاملا روشن و شفافی را در راستای ایجاد امید و اعتماد دارد و زمینه های رشد اجتماعی و فرهنگی را به منظور ساماندهی رشد اقتصادی فراهم می کند.
وزیر ورزش و جوانان ؛مقوله ورزش را ارزانترین و موثرترین ابزار موجود در جهان برای تامین سلامت جسمی و روحی جامعه دانست و تاکید کرد: ورزش موجب ایجاد وحدت ملی و افتخار ملی می شود و با هیچ ابزار دیگری نمی توان شور و شعفی را که ورزش در راستای پروژه ملت سازی بوجود می اورد مقایسه کرد..
وزیر ورزش و جوانان برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان را حرکتی در راستای ایفای نقش اجتماعی بنگاه های بخش خصوصی و اقتصادی دانست و تصریح کرد: برگزاری این جشنواره حرکت ارزشمندی است که هم به اعتماد و امید جوانان کمک می کند و هم باعث تولید علم در کشور می شود که این روزها بیش از هر زمان دیگری به تولید علم نیازمندیم.
دکتر سلطانی فر با تاکید بر کار بیشتر در علوم پایه و علوم انسانی اظهار داشت: این جشنواره ها که با حمایت خیران هم برگزار می شود به تولید علم در کشور منجر می شود و زمینه اعتماد و امید را در بین مردم فراهم آورده و باعث خواهد شد جوانان به عنوان موتور محرک توسعه کشور نقش آفرینی ارزنده ای در پیشرفت داشته باشند.
وزیر ورزش و جوانان همچنین حمایت این وزارتخانه از برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان را اعلام و به مشارکت این وزارتخانه در امر برگزاری تاکید کرد.