نمایشگاه نخ و نگاره هیما با تاکید بر پتانسیل بالای آثار هنرمندان و پیشکسوتان دوخت‌های سنتی و کاربردی بودن این هنر و با حضور جامعه علمی فرهنگی کشور از جمله دکتر شادی جمیلی (عضو هیئت مدیره بنیاد نیکوکاری جمیلی) برگزار ‌شد.

هدف این نمایشگاه که از سوی موسسه فرهنگی اکو برگزار می‌گردد، استفاده از ظرفیت هنرمندان در سایر رشته‌های هنری مانند طراحی لباس، طراحی دوخت و زیورآلات سنتی است؛ در همین راستا از همه هنرمندان رشته‌های طراحی لباس، دوخت و زیورآلات سنتی دعوت به همکاری می‌کند.

فراخوان این دوره از نمایشگاه در پنج مرحله انجام می‌شود و آثار پذیرفته شهریور ماه ۱۴۰۰ در معرض نمایش قرار می‌گیرند.

پوستر دومین نمایشگاه نخ و نگاره روز دوشنبه (۴ اسفندماه) با حضور محمدرضا احتشام رئیس هیأت مدیره و مریم نیک جوی مدیرعامل هیما، سید عبدالمجید شریف زاده رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی و پیشکسوتان و هنرمندان فعال در حوزه دوخت‌های سنتی از جمله شهین پزشکی، مریم سماک جلالی و زینب السادات عارفی در فضای باز یک مجتمع تجاری رونمایی شد.

عبدالمجید شریف زاده (رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی)، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را ایجاد فضایی برای تعامل هنرمندان دانست و در این مراسم اظهار امیدواری کرد: این شرایط برای دیگر رشته‌های هنرهای سنتی نیز ایجاد و شرایط خرید و فروش آثار هنرمندان مهیا شود. زیرا اگر برای هر کاری وجه اقتصادی آن در نظر گرفته نشود نتایج مطلوبی نخواهد داشت. بنابراین چگونگی حضور هنرمندان و انتقال آثار آنان به خارج از ایران به اعتلای هنر ایرانی و معرفی هنرمندان کشورمان کمک می‌کند.

به گفته مریم نیک جوی، مدیرعامل هیما، پذیرش و داوری آثار از اول مرداد ماه و به صورت مجازی برگزار می‌شود. هنرمندان متقاضی فرصت دارند آثار خود را تا ۱۵ مرداد ماه به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال کنند. داوری آثار در سه مرحله و از ۱۶ مرداد ماه ۱۴۰۰ انجام می‌شود. همچنین هنرمندان فرصت دارند اصل آثار خود را از تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مرداد ماه ارسال کنند.

نخستین نمایشگاه نخ و نگاره به همت گروه هنرهای سنتی و صناعی هیما و پژوهشکده هنرهای سنتی در مرداد ماه ۱۳۹۹ در مجموعه فرهنگی و هنری نیاوران و با حضور ۴۶ هنرمند و ۱۷۲ اثر از دوخت‌های سنتی سراسر ایران برگزار شد.