سخنرای مهندس ابراهیم جمیلی در مراسم دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

مهندس ابراهیم جمیلی رئیس هیات امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی (رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره اندیشمندان ودانشمندان جوان) ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور ریاست محترم دانشگاه دکتر نیلی و سایر اساتید و بزرگواران شرکت کننده در این جشنواره مطالبی به شرح ذیل ارائه نمودند.

از دوستان عزیز میخواهم شماره ای را یادداشت کنند ،۹۷۹۷ یعنی ۷/۹/۹۷ روزی به یاد ماندنی که اتفاقات خوبی قرار است در آن بیافتد و این بهانه ای برای به یاد مبندن این رویداد مهم است  که این را از دکتر مصلی نژاد یاد گرفتم.

به دنبال این هستیم که ریشه های ماندگاری این جشنواره را تقویت کنیم و پیوند علم و ثروت و همچنین بحث پیوند علم و صنعت را در این جشنواره وارد کنیم.

وی اضافه کرد: با مطالعه تاریخ میبینیم کشورهای آمریکا و اروپا توسعه خود را بر مبنای علوم پایه قرار داده اند .

ما جشنواره را نیز بر این مبنی قرار داده ایم تا خدمت شایسته ای برای کشورمان داشته باشیم.

مزیت این جشنواره آن است که با حداقل امکانات نه دولتی هستیم و نه امکانات بنیاد های ثروت و قدرت را در اختیار داریم با همکاری بخش خصوصی و تقویت آن محیط کارآفرینی برای جوانان ایجاد کنیم و آنان را در زمینه آشنا سازیم .

با تقویت بخش خصوصی بتوانیم کشورمان را آباد کنیم.

در استارت آپ ویکند که برگزار شد آقای دکتر کمره ای و آقای دکتر زارعی در ارتباط با نظم پذیری جوانان را آموزش دادند و میل به ارائه کارهای برتر از مهمترین ویژگی های آن بود که ما شاهدش بودیم. برای ارائه کارهای برتر نیاز به تحمل سختی و کار فشرده و مطالعه علمی است که عشق به کار و مسئولیت پذیری در جوانان اصل این قضیه می باشد.

علاوه بر آن همکاری و تقسیم مسئولیت ها در قالب اخلاق به عنوان اصل و پایه شکل گیری این جشنواره می باشد

دراین جشنواره جمع دانشجویان شرکت کننده علت موفقیت گروه صنعتی معدنی زرین را توضیح دادم و گفتم مبنای کار نیت خیر بوده که گروهی که در حال ورشکستگی بود را تبدیل به یکی از گروه های موفق کشور کردیم .

در کنار نخبگان علمی کشور میخواهیم نخبگان اجتماعی تربیت کنیم ،شاید که کشور کمتر به این موضوع توجه شده است.

اما از این کار خسته نخواهیم شد.

در اثر شرایط و مشکلاتی که با تحریم ها به وجود آمده است کار سخت و امکانات کم شده است اما ما خستگی را کنار گذاشته ایم.

قرار ما این است که جشنواره را در سالهای آتی به یک جشنواره بین المللی تبدیل کنیم  و خوشحالیم که امسال تعدادی از سفارتخانه های خارجی را دعوت کرده ایم تا بتوانیم در سال آینده همکاری و مطلوبی با تیم های کشور های دیگر داشته باشیم.

می خواهیم در رویکرد خیرین آینده پژوهی و تربیت نیروی انسانی متخصص توسط شرکت های دانش بنیان و تاسیس یک مرکز پژوهش مد نظرقرار گیرد.

معتقدیم بدون آینده پژوهی نمیتوان به توسعه رسید.

به شما قول میدهم کسانی را که در برگزاری و ارائه ایده در این جشنواره حضور داشته اند را حمایت کنیم ،پیگیری کنیم ،کمک کنیم که کارآفرینی نوین توسط جوانان انجام گیرد و احتمالا کتابی را منتشر خواهیم کرد که گوشه ای از موفقیت های آنان را منعکس کند.قطعا در موفقیت هایمان تنها نخواهیم بود.

امید به اینکه بتوانیم همکاری و شرکای آینده خود را از دوستانی که در اینجه حضور دارند انتخابکنیم.

و در پایان. طبق معمول که من هر کجا صحبت می‌کنم این هست که اظهار ادبی می‌کنم به استاد بزرگوارم آقای دکتر مصلی‌نژاد و آن هم چند سطر شعر است که تقدیم می‌کنم به ایشان  و با تمام وجودم برای این استادم همین جا تعظیم می‌کنم.

 

باران که شدى مپرس ، این خانه‌ی‌ کیست
سقف حرم و مسجد و میخانه‌ یکیست

باران که شدى، پیاله‌ها را نشمار
جام و قدح و کاسه و پیمانه‌ یکیست

باران! تو که از پیش خدا مى‌آیی
توضیح بده عاقل و فرزانه یکیست

بر درگه او چونکه بیفتند به خاک
شیر و شتر و پلنگ و پروانه یکیست

با سوره ى دل ، اگر خدارا خواندى
حمد و فلق و نعره‌ى مستانه یکیست

این بى‌خردان، خویش، خدا مى‌دانند
اینجا سند و قصه و افسانه یکیست

از قدرت حق ، هرچه گرفتند به کار
در خلقت حق، رستم و موریانه یکیست

گر درک کنى خودت خدا را بینى
درکش نکنى , کعبه و بتخانه یکیست

در خاتمه تشکر ویژه ای دارم از جناب آقای دکتر غلامی وزیر علوم ،دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان،آقای دکتر نیلی عزیز رئیس دانشگاه تهران  و تمام کسانی که ما را در این راه همراهی نمودند.

امیدوارم با همدلی و همکاری دانشگاه و صنعت بتوانیم در رشد و شکوفایی کشور قدم های موثری برداریم.