دانش­ آموزان و دانشجویان همواره بعنوان آینده­سازان جامعه تلقی می­شوند چرا که آینده کشور در گرو آموزش صحیح این قشر و سپس ورود آن ها به عرصه­ های مختلف است.  بنابراین نحوه آموزش  و کیفیت فضای آموزشی از مسائلی بشمار می­رود که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. هرچند آموزش و پرورش اصلی­­ ترین ارگانی است که مستقیماً با دانش ­آموزان و مسائل مربوط به آن­ها در ارتباط است اما نهادهای غیررسمی دیگری در کشور وجود دارند که داوطلبانه در جهت رفع مشکلات دانش ­آموزان با آموزش و پرورش همکاری می­کنند.

بنیاد نیکوکاری جمیلی یکی از نهادهایی است که طی ده سال گذشته در زمینه حمایت مالی و معنوی دانش­ آموزان و دانشجویان مستعد نیازمند فعالیت­ دارد و ماه عسل این فعالیت­ها، فارغ التحصیل شدن ۸۵۲ دانش آموز و دانشجو با حمایت این بنیاد است.گفتنی است افراد تحت پوشش از طریق سازمان­هایی مانند بهزیستی، آموزش و پرورش و دانشگاه­ها به این بنیاد معرفی می­شوند.

بنیاد علاوه بر پشتیبانی از دانش ­آموزان و دانشجویان، در پروژه­های آموزشی متعددی مشارکت نموده که اخیراً نوسازی سرویس­های بهداشتی مدارس روستاهای شهرستان ایجرود است. برا این باور هستیم که بخشی از ارتقاء سطح تحصیلی متاثر از بهبود فضای آموزشی خواهد بود در نتیجه مرمت و نوسازی سرویس­های مدارس با هدف ارتقا سلامت فردی و اجتماعی و راحتی دانش­ آموزان صورت می­پذیرد. در ادامه گزارشی از بازدید اعضای بنیاد به همراه مسئولین آموزش و پرورش شهرستان ایجرود به چهار مدرسه اغلبیک سفلی، آق­بلاغ، آلاچمن و چتز را می­خوانید.

اولین مدرسه­ای که ساعت ۹:۳۰  صبح روز یکم شهریور ماه از آنجا بازدید شد ، “دبیرستان شریعتی”  روستای اغلبیک سفلی بود که در همان ابتدا با استقبال مدیر و سایر پرسنل مدرسه روبرو شدیم. در جلسه­­ ای که در دفتر مدرسه برگزار شد، مدیر آموزش و پرورش شهرستان ایجرود با اشاره به اینکه بهسازی و مقاوم­سازی مدارس در سال­های اخیر به فراموشی سپرده شده است، گفت: این موضوع به دلیل کمبود اعتبارات و محدودیت منابع است.

داود بهرامی در ادامه از مشارکت این بنیاد در رفع بخشی از مشکلات آموزش و پرورش شهرستان ایجرود قدرانی کرد.

غلامحسین جمیلی، عضو هیئت مدیره بنیاد در این جلسه با بیان اینکه در تلاش هستیم در نحوه خدمت­ رسانی به مخاطبین خود تغییراتی ایجاد نماییم ، گفت: این کار نیازمند ابتکار عمل و درنظر گرفتن نیاز افراد است.

مهندس جمیلی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر بیشترین تمرکز خیرین فعال در حوزه آموزش و پرورش بر مدرسه­ سازی است حال آنکه خلا های بسیاری در حوزه مدارس وجود دارد که نباید از آن­ها غافل شد.

وی در پایان گفت: درصددیم این پروژه را قبل از پایان سال تحصیلی به اتمام برسانیم.

دبیرستان شریعتی، اولین دبیرستان شبانه ­روزی شهرستان ایجرود است و ۷۲ دانش­­ آموز دارد. ساختمان مدرسه قدیمی است. خوابگاه نیز در محوطه مدرسه مشاهده می­شود­. سرویس بهداشتی این مدرسه تقریبا غیرقابل استفاده است، شیر­های آب فرسوده، موزاییک­ های شکسته و سقف نم­دار است.

“دبستان شهید باهنر” روستای آق­بلاغ دومین مقصدی بود که ساعت ۱۰:۳۰ صبح از آنجا بازید شد. دانش ­آموزان در یکی از کلاس­ها مشغول گذراندن اوقات فراغت خود و یادگیری کار با کامپیوتر هستند. ساختمان اصلی مدرسه تا حدودی توسط خیرین و اهالی روستا نوسازی شده است و از صحبت­های دانش­ آموزان می­ توان فهمید از این موضوع راضی­ هستند اما سرویس بهداشتی و آبخوری مدرسه وضعیت بحرانی دارد و فضای آن پاسخگوی نیاز ۱۶۰ دانش ­آموز این مدرسه نیست. جلسه ­­ی کوتاهی نیز در دفتر این مدرسه برگزار شد و مقرر شد همچون مدرسه قبلی عملیات اجرایی آغاز شود.

سومین مقصدی که ساعت ۱۱:۳۰ ظهر به آنجا رسیدیم، “دبستان عدالت” با ۱۳۰ دانش ­آموز در مقطع ابتدایی و پیش ­دبستانی بود. انبوهی از نیکمت­ها و صندلی­های مستعمل در حیاط مدرسه دیده می­شد و کارگران مشغول نوسازی و آماده­­ سازی فضای ساختمان اصلی مدرسه برای سال تحصیلی جدید بودند. ساختمان سرویس بهداشتی این مدرسه نشان می­دهد مدتهاست هیچ رسیدگی به آن نشده و گویی سال­هاست از آن استفاده نمی­­شود. بنا به اظهار مسئولین مدرسه، دانش ­آموزان برای استفاده از سرویس بهداشتی به منازل خود مراجعه می­کنند.

مقصد بعدی که در ساعت ۱۲:۳۰ از آنجا بازدید شد ، ” دبستان فجر ” در روستای چتز بود. مدرسه­ ای با فضای کوچک و  ۵۹ دانش­ آموز. خانم حسنی، مدیر این مدرسه ضمن قدردانی از خدمات بنیاد گفت: این مدرسه وضعیت مطلوبی از حیث امکانات ندارد و سال گذشته با همت معلمان و دانش ­آموزان ساختمان داخلی آن تا حدودی نوسازی شد اما امکان بهسازی سرویس بهداشتی و آبخوری آن وجود نداشت، امیدواریم با مشارکت بنیاد این بخش از مشکل مدرسه مرتفع شود زیرا دانش­ آموزان از این موضوع رنج می­برند.

آنچه مدیران این مدارس در جلسات کوتاه این بازدیدها به وضوح از آن صحبت می­کردند، کمبود اعتبارات و غفلت از بهسازی فضای عمومی این مدارس است که دانش ­آموزان را در طول سال با مشکلات بسیاری مواجه می­کند.

امید است بنیاد نیکوکاری جمیلی بتواند با تلاش­های خود، بخشی از راه را برای موفقیت این دانش ­آموزان هموار کند