ابراهيم جميلي، 16 سال است که در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران بوده و در عين حال 16 سال مسئوليت رياست اتاق زنجان را نيز عهده دار است. اين فعال اقتصادي، همانند بسياري از فعالان اقتصادي ديگر، علاوه بر فعاليت انتفاعي، اهدافي را در حوزه مسئوليت اجتماعي و امور خير براي خود نشانه گذاري كرده است. براي همين منظور، علاوه بر بنيان‏گذاري موسسه‏ اي در امور خير، از موسسان جامعه نيكوكاري ابرار نيز مي‏باشد.
توجه به اخلاق نیکوکاری در جامعه رواج پیدا کند.
جمیلی هدف از تشکیل جامعه نیکوکاری ابرار را تشریح کرد و گفت: “در دهه هاي پيشين، بازرگانان در انجام امور خیریه و ساختن بیمارستان ودیگر کارهای عام المنفعه پیش قدم بودند، اما این فعالیت‏ها به صورت پراکنده و غیر متمرکز انجام می شد و در نتیجه نقش کار خیر در اجتماع ضعیف شده بود. اکثر دوستان عضو اتاق بازرگانی در مجمع مدرسه سازان خیر، گلریزان‏های دیه، در جهیزیه دادن، در سرپرستی کودکان در کمیته امداد و کمک به سالمندان شرکت و حضور فعال داشتند و بعضاً خودشان موسسه خیریه داشتند یا در بنیاد های خیریه استان ها حضور داشتند؛ کاری که ابرار می‏کند ساماندهی این فعالیت‏ها است. کسانی که وضع مالی خوبی دارند نقش مسئولیت اجتماعی‏شان نیز به همان مقدار افزایش پیدا می کند. به نظر من ایده ابرار فکر بسیار قشنگی است زیرا همه مقداری باید به فکر کارهای خیر و عام المنفعه باشند. در سطح کشور و در سطح بین المللی حرکت ابرار حرکت خوبی است و باید کاری انجام دهیم که این حرکت از لحاظ معنوی خدشه دار نشود و به سمت و سویی حرکت کند که هر فردی اگر کار خیلی خوبی انجام داد بگوییم خوب است. کار ابرار فقط کمک مالی نیست یک وظیفه اخلاقی است و باید توجه به اخلاق را در جامعه رواج دهد تا اخلاق نیکوکاری و انجام کار خوب به عنوان یک وظیفه در بیاید. فرهنگ نیکوکاری را به کودکانمان یاد بدهیم و آن را نهادینه کنیم و همه بر خود لازم بدانند که هر روز باید چند تا کار خیر انجام دهند از جمله آزاد کردن یک زندانی، ساختن مدرسه، مشارکت در ساخت یک پل، کمک به بچه‏های سرطانی، کمک به بچه‏های نابینا و امثالهم. هزاران کار خیر در دنیا وجود دارد. باید تلاش ما این باشد که همه را تشویق کنیم به انجام کار خیر و کار خیر می تواند كاشتن گل خنده بر ليان يك فرد باشد”.
ابرار؛ تشكلي فراگير
وی یادآور شد: “بدانیم کار خیر ارزش حساب می‏شود و در جامعه بازتاب پيدا می‏كند. کسانی که کار رسانه ای انجام می‏دهند باید از انجام این فعالیت ها حمایت کنند و کار خیر، ارزش در جامعه و کار غیر خیر، ضد ارزش در جامعه معرفی شود. هر کس در فعالیت‏های خیر مشارکت نداشته باشد، دچار عذاب وجدان شود و همه با نگاه ها و رفتار خود به او بفهمانند که امروز کار خیر انجام نداده است. اگر بتوانیم اخلاق کار خیر را در جامعه نهادینه کنیم و از بحث‏های اقتصادی، سیاسی و گروه بندی‏ها بیرون بکشیم و همه عضو باشگاه کار خیر شویم. امروز این باشگاه در اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران، ابرار نام گرفته است؛ ولی می تواند هزاران اسم خوب دیگر باشد و در خانه‏های هریک از ما یک ابرار وجود داشته باشد. بیاییم ابرارها را تبلیغ کنیم و گسترش دهیم، این بهترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. وظیفه رسانه ها خیلی سنگین تر از وظیفه هیئت مدیره ابرار است باید فرهنگ کار خیر را اشاعه و گسترش دهند”.
وی در پاسخ به مشارکت در فعالیت‏های خیریه به غیر از ابرار گفت: “ما خانوادگی بنیاد خیریه ای به عنوان بنیاد خیریه‏ جمیلی داریم که بچه‏های دانش آموز و دانشجو را تحت حمایت قرار می دهیم. این مجموعه در سال 86 تاسیس شده و در ابتدا با 80 دانش آموز آغاز به کار کردیم و تا مهر ماه امسال 377 دانش آموز داشتیم و تصمیم داریم این تعداد را به 1000 نفر برسانیم. از خصوصیات این مجموعه آن است که هیچ نوع کمک نقدی و هدیه را قبول نمی کند و کل هزینه های بنیاد را هیأت امنا که خانوادگی است پرداخت می کند و ما ثلث مالمان را به این مجموعه اختصاص دادیم که بتواند خود گردان باشد و در زمانی که ما نبودیم به فعالیت خود ادامه دهد”.
جمیلی در تشریح نحوه فعالیت این بنیاد و تجربيات آن گفت: “ما از سرمایه هایی که در شرکت ها مختلف داشتیم حدود 25% را به بنیاد واگذار کرده ایم تا در نهایت این مرکز صاحب یک سرمایه اقتصادی شود که خودش سودآور می باشد و ما می توانیم فعالیت های این بنیاد را بر این اساس گسترش دهیم. در این مرکز مدیر عامل، بازرس و حسابرس خارج از خانواده است که اگر برای هریک از اعضای خانواده اتفاقی افتاد و بچه ها علاقه مند به ادامه فعالیت این مجموعه نبودند نتوانند مانع از کار این بنیاد شوند. این مرکز در تمام شرکت ها نماینده دارد و همه نمایندگان هیأت مدیره خارج از خانواده هستند و هیچکس در خانوده حق دخالت در این امور را ندارد”.
در انجام کار خیر با خدا مشارکت کنیم.
جمیلی برای تعالی جامعه ابرار توصیه می کند: “شعار ما این باشد که ثواب خداوند به کارهای ما بر مبنای پول نیست و همه ی افرادی که در مجموعه های خیریه هستند ثواب می برند و هر کسی که وظیفه ی خود را به خوبی انجام ندهد به مجموعه خیانت کرده است”. وی معتقد است كه در انجام کارهای خیر بايد با خدا مشارکت کنیم و ترويج اين روحيه در جامعه وظيفه همگان است.
ابرار در مرحله بالندگي
جمیلی در پاسخ به ارزیابی فعالیت های یکساله جامعه نیکوکاری ابرار متذکر شد: “سال اول، سال تاسیس در هر کاری است و در هرکاری اول فونداسیون را می ریزند و بعد آن را با سرعت توسعه می دهند؛ کار ابرار هم کار خوبی است که فونداسیون آن ریخته شده است. در اين مورد من چون عضو هيأت مديره ابرار هستم نباید حرفی بزنم و باید دیگران در این خصوص نظر بدهند. باید گزارش عملکرد منتشر شود و دیگران در این باره قضاوت کنند و ببینند ما کارمان را خوب انجام داده ایم يا خير. ولی من فکر می کنم کار خوبی انجام گرفته است. شاید می توانستیم خیلی بهتر از این باشیم ولی حرکتی که تا حالا انجام شده است با توجه به وقت و زمان تلاش حداکثری ما بوده است و همه با رضایت کامل و خوشحالی در این کار شرکت کرده اند و تلاش ما این است که این فعالیت ادامه پیدا کند.

خبر نگار:شهزاد شهابی