پنجمین جشنواره خیرین و واقفین دانشگاه تهران به منظور تکریم خیرین، واقفین و نیک‌اندیشانی که در سال جاری از دانشگاه تهران حمایت کرده بودند، در روز شنبه مورخ 5ام اسفندماه 1396در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار گردید.

در این جشنواره که با هدف ترویج فرهنگ ارزشمند دینی و ملی وقف و در راستای توسعه وقف علمی با حضور خیرین نیک‌اندیش، ریاست و اعضای هیات رئیسه دانشگاه، اعضای هیأت علمی‌، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران برگزار شد، جناب آقای مهندس ابراهیم جمیلی رئیس هیات امنا بنیاد نیکوکاری جمیلی و سرکار خانم دکتر شادی جمیلی عضو هیات مدیره بنیاد جمیلی نیز حضور بهم رساندند.

در این مراسم دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران گفت: «بنیاد حامیان اقدامات بسیار ارزشمندی را انجام داده است و به غیر از کمک‌های صورت گرفته، روحیه و فضایی است که در دانشگاه تهران به وجود آمده است و ما امروز شاهد آنیم که تعداد خیرین و واقفین در حال افزایش است».

وی افزود با بیان اینکه در همه جای دانشگاه تهران اثر خیرین و واقفین دیده می‌شود، عنوان کرد: در ساخت خوابگاه‌ها، دانشکده‌ها، آزمایشگاه و مراکز متعدد دیگر مانند مؤسسه دهخدا و باستان‌شناسی و هم‌چنین در گوشه و کنار کتابخانه مرکزی دانشگاه که امسال هشتادمین سال تأسیس آن است، اثر خیرین و واقفین مشاهده می‌شود».

رئیس دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: «عمده این کار‌ها توسط کمک‌های خیرین و واقفین انجام شده است، لذا دانشجویان دانشگاه تهران حتماً در دوران تحصیل خود چندین مرکز و محل را که به کمک خیرین و واقفین ایجاد شده تجربه می‌کنند و نه تنها اثر این خیرین را می‌بینند بلکه خود آنها نیز جزء خیرین شده‌اند».

دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد، مدیر عامل بنیاد حامیان دانشگاه تهران نیز در این مراسم اظهار کرد: «در طول بیش از ۸۰ سال آنچه در دانشگاه تهران اتفاق افتاده مرهون حضور خیرین نیک‌اندیش بوده و هست».

وی خاطر نشان کرد: «بیش از ۳ هزار دانشجوی برگزیده دانشگاه تهران توسط این بنیاد بورسیه شده و ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می‌شود و از سال ۱۳۹۷ فعالیت‌های تازه‌ای را بنیاد حامیان پیگیری خواهد کرد و برای اولین بار در سال آینده، شش طرح پژوهشی که توسط معاونت پژوهشی ویژه استادان جوان معرفی خواهد شد مورد حمایت بنیاد قرار خواهند گرفت».

دکتر ساداتی‌نژاد با اشاره به پویش جدید تحت عنوان «من دانشگاه تهرانی‌ام» عنوان کرد: «برای تجهیز و نوسازی کوی دانشگاه تهران مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است که در چهار فاز ۲۰۰ میلیون تومانی این پویش قرار است این تأمین مالی انجام گیرد».

در این مراسم ضمن رونمایی از کتاب ماندگاران و شناسان بنیاد، از خیرین و واقفین نیک‌اندیش و چهره‌های ماندگار و مفاخر دانشگاه تهران تقدیر به‌عمل آمد که آقای مهندس جمیلی نیز از تقدیر شوندگان این مراسم بودند که تندیس پنجمین جشنواره را نیز دریافت کردند.

همچنین در این مراسم با توجه به اعلام طرح مشارکتی تأمین مالی کوی دانشگاه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از سوی خیرین برای تجهیز امکانات کوی اهدا شد که جناب آقای مهندس جمیلی و سرکار خانم دکتر جمیلی از بنیاد نیکوکاری جمیلی  بخشی از این هزینه ها را متقبل شدند.