دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اظهار خشنودی از برگزاری این مراسم گفت: «اینکه دانشگاه مراسم نکوداشتی برای یکی از فارغ‌التحصیلان خود برگزار می‌کند، پیامی دارد و آن این است که تا چه اندازه به اهمیت و ارزش فارغ‌التحصیلان خود واقف است و آنها را سرمایه‌های کشور می‌داند. همه دانشگاهیان به واقع اذعان دارند که مهندس موسوی ره‌پیما، یک واقف، کارآفرین، و کسی است که دانش و علم خود را به کسب و کار و ثروت تبدیل کرد».

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به شرایط سخت تولید، تاکید کرد: «در کشور ما همواره مشکلات زیادی بوده که مانع تداوم کسب و کار بوده است. مشکلات موجود اجازه نمی‌دهد کسب و کارها ادامه‌دار و مستمر باشند و شاید به این دلیل است که ما بر خلاف کشورهای دیگر نمی‌توانیم بر سر در شرکت‌ها و کارخانجات سابقه آنها را درج کنیم. در حالی که مشخصه کارخانجات و دانشگاه‌ها در دنیا سابقه طولانی آنهاست، در صورتی که در ایران چنین نیست، لذا اگر در چنین شرایطی کسی بتواند در بازاری ملی و بین‌المللی فعالیت اقتصادی انجام دهد، قطعاً کار بزرگی کرده است».

استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: «گاهی می‌اندیشم چگونه برخی در این شرایط پایمردی می‌کنند و جوابی که می‌یابم، ابتدا کمک خداوند و بعد هوش و ذکاوت و دانش و تعهد است».

دکتر نیلی احمدآبادی با تاکید بر اینکه امروز جامعه به شدت نیازمند امید است و بر خلاف گذشته باید لیستی از موفقیت‌ها و الگوها فراهم کرد، افزود: «ما در دانشگاه به عنوان نهادی که جوان‌ترین بدنه جامعه در آن وجود دارد نیازمند الگو هستیم. پس برگزاری چنین نکوداشتی برای خوشایند فرد خاصی نیست، بلکه برای این است نشان دهیم که می‌توان کار کرد».

وی با اشاره به وجود استعداد و توانمندی‌های زیادی موجود در کشور و دانشگاه‌ها و با تاکید بر لزوم تغییر در برنامه‌های آموزشی و شیوه‌های آموزشی اظهار داشت: «در عصری هستیم که فرد را نه فقط برای اشتغال، بلکه برای اشتغال‌آفرینی آماده می‌کنیم، لذا این نکوداشت را شروعی برای استفاده از این ظرفیت مورد توجه قرار می‌دهیم».

رئیس دانشگاه تهران، مهندس موسوی ره‌پیما و افراد حاضر در مراسم را افراد شاخص این کشور خواند و افزود: «حضور افراد فرهیخته در این مراسم نشان می‌دهد که جامعه ما پیش از گذشته به خیرین اهمیت می‌دهد و این تعیین می‌کند جوانان ما چه مسیری را طی خواهند کرد».

دکتر ناصر سلطانی، رئیس پردیس دانشکده‌های فنی، سخنران دیگر این مراسم، گفت: «تاریخ علم مهندسی با تاریخ بشر برابری می‌کند و دانشکده فنی دانشگاه تهران که مهد دانشکده‌های فنی کشور شناخته شده در این ۸۴ سال، حضوری مؤثر در کشور و پیشرفت علم بشری برداشته است».

وی با اشاره به اینکه در سراسر دنیا می‌توان در عرصه مدیریت‌های خرد و کلان کشور چه در حوزه آموزش عالی و چه در سایر حوزه‌ها از فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی اثری یافت، تصریح کرد: «بسیاری از آنان الگوی جوانان این مرز و بوم هستند که با کمال تأسف این الگوها معرفی نشده‌اند و این باعث می‌شود جوانان کشور نگاه به بیرون داشته باشند».

رئیس پردیس دانشکده‌های فنی تاکید کرد: «باید به دنبال شناساندن این شخصیت‌های برجسته باشیم و از کنار این شخصیت‌هایی که در طول سال‌ها و با تحمل رنج و مشقت به وجود آمده‌اند به سادگی عبور نکنیم».

وی با تاکید بر اینکه شخصیت‌هایی مثل دکتر موسوی ره‌پیما متقاضی چنین برنامه‌هایی نیستند، افزود: «ما در کشور و در دانشکده‌های فنی از وجود چنین افراد فرهیخته و خیری بهره‌مند هستیم، لذا باید به دنبال الگوسازی از آنها باشیم، چرا که وجود چند تن از آنان هرچند اندک کافی است برای ایجاد امید و نگاه به آینده».

دکتر سلطانی در پایان سخنان خود گفت: «نگاهی به عناوین و شرکت‌های ایشان معرف این واقعیت است که همواره تلاش و همت خود را برای کمک به مردم و کشور دریغ نکرده و این چنین دانشکده فنی فومن مانند نگینی در منطقه می‌درخشد».

دکتر رحمت ستوده قره‌باغ، دبیر نکوداشت، این مراسم را حائز دو ویژگی بارز دانست: «احسان و امید در نیمه شعبان و روز معلم که امروز مهندس موسوی را برای نسل جوان و سرمایه‌های خاموش اقتصادی و اجتماعی کشور به عنوان الگو معرفی می‌کنیم تا راه توسعه دانش‌بنیان و راه نجات کشور با هم همگام شوند».

وی معرفی الگوهای موفق به جامعه را فرصت جدیدی برای جوانان دانست و افزود: «وظیفه ما این است که این مسیر سخت تجربه ایشان را به جوانان منتقل کنیم».

دبیر نکوداشت با اشاره به بودجه اندک دانشگاه‌ها افزود: «برگزاری این مراسم می‌تواند توجهات را به سمت دانشگاه‌ها و دانش‌آموختگان جلب کند».

استاد پردیس دانشکده‌های فنی تاکید کرد: «این پایان راه نیست و ما و هر دانشگاه دیگری باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم از سرمایه‌های خود مراقبت کنیم».

دکتر محمدرضا عارف، دانش‌آموخته دانشکده فنی و نماینده مجلس شورای اسلامی، سخنران دیگر این مراسم، تقدیر از برجستگان را یک ضرورت خواند و افزود: «انتظار از دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی این است که در این زمینه پیشتاز باشد، چون در شرایطی هستیم که نیاز داریم از کسانی که تلاش کردند، تقدیر شود تا با جدیت بیشتری در این زمینه گام بردارند».

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه معرفی الگوها، در فرهنگ اسلامی و ملی ما جایگاه خاصی دارد، تصریح کرد: «این اهمیت الگو در فرهنگ ماست، ولی متأسفانه به دلایلی ما به این فرهنگ بی‌تفاوت بوده‌ایم. امروز شاهد نوعی شکاف نسلی یا اختلاف هستیم».

دانش‌آموخته دانشکده فنی خصوصیات مهندس ره‌پیما به عنوان الگو در کشور را کارآفرینی، اخلاق‌مداری و تربیت نیروی انسانی کیفی، حضور مؤثر در تشکل‌های مردمی و داشتن خانواده‌ای دلسوز و همراه برشمرد.

وی در پایان تاکید کرد: «جوانانی که به آینده امید ندارند و نمی‌توانند از پتانسیل‌ها و موفقیت‌های خود در حل مشکلات خود و جامعه استفاده کنند. با الگو قراردادن ایشان و با خودباوری، سخت‌کوشی و خستگی‌ناپذیری همچنان به تلاش ادامه دهند».

دکتر رضا فرجی‌دانا