رئیس ستاد برگزاری دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان گفت: امسال سیاست محوری این جشنواره در حمایت از رشته های علوم پایه، این است که به جای اعطای جایزه های مالی ، از ایده های برگزیده حمایت کند.
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محمود کمره‌ای رئیس ستاد برگزاری دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان با تجلیل از بنیاد نیکوکاری جمیلی که یک نهاد خیریه خصوصی است، گفت: ورود یک نهاد خصوصی برای حمایت از ایده های فناورانه نسل جوان، هم از نظر اهمیت موضوع و هم از لحاظ اینکه می تواند آغازگر حمایت بخش صنعت از پژوهش و نوآوری باشد قابل تحسین است.
عضو هیات امنا و هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران افزود: اگر بتوانیم با حمایت های دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان بخشی از ایده های خلاقانه جوانان کشور را به محصولی تبدیل کنیم کار بزرگی کرده ایم ودر همین راستا امسال پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از حامیان اصلی این جشنواره است.
کمره ای با اعلام اینکه بنیاد نیکوکاری جمیلی تمام هزینه های این جشنواره را پرداخت می کند، گفت: تنها انتظار ما از دولت ایجاد تسهیلات قانونی برای حمایت از نوآوری و فناوری است.
در ادامه این نشست ابراهیم جمیلی رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان گفت: ایفای مسئولیت اجتماعی، حمایت از نسل جوان و کمک به پیشرفت کشور، اهداف برگزاری این جشنواره است.
وی درخصوص برگزاری نخستین دوره از این جشنواره گفت: در نخستین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، 758 ایده در سامانه جشنواره ثبت نام شده بود که 421 ایده تکمیل شد و در فرایند داوری قرار گرفت و در نهایت 37 ایده به عنوان ایده برگزیده انتخاب شد.
جمیلی افزود: در دوره گذشته این جشنواره به نفرات برتر هر بخش جایزه مالی اعطا شد و به 3 ایده نیز گرنت پژوهشی بنیاد نیکوکاری جمیلی از 100 تا 300 میلیون ریال اعطا شد.
در ادامه این نشست، هاشم آقازاده، معاون اجرایی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: این موسسه دانشگاهی به عنوان نهاد تخصصی برای تجاری کردن ایده های ارائه شده به جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در کنار این جشنواره قرار گرفت و تلاش می کند ایده های برگزیده را با حمایت های مالی و تخصصی به کسب و کارهای نوپا تبدیل کند.
وی برنامه جدید پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را علاوه بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، حمایت از استارتاپ های نو اعلام کرد و گفت: با اجرایی شدن این برنامه، ایده های نو محققان خارج از دانشگاه تهران نیز مورد حمایت قرار می گیرند.
دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان، 7 آذرماه سال جاری در رشته های زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، آمار و کامپیوتر برگزار می شود.
منبع: روزنامه بازار کار